Sjednici je nazočilo 23 predstavnika potpisnika Sporazuma iz redova proizvođača i prerađivača hrane, trgovine, ugostiteljstva, znanstvene i akademske zajednice, jedinica lokalne i regionalne samouprave, neprofitnih organizacija i inicijativa te udruženja i tvrtki. Predmetni Sporazum je s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva potpisan u ožujku 2023. godine, a do danas broji 38 potpisnika. Za vrijeme njegovog trajanja od pet godina, potpisnici se dobrovoljno obvezuju na ulaganje napora u smanjenje otpada od hrane u svojim poslovnim procesima, doniranje hrane, ali i na aktivnu komunikaciju prema potrošačima.
Na sjednici je prezentirano Zajedničko godišnje izvješće o napretku za 2025. godinu koje će se objaviti na Internet portalu „Hrana nije otpad“ te na Internet stranicama potpisnika najkasnije do 30. travnja 2026. godine. Zaključeno je da su u drugom izvještajnom razdoblju provedene brojne aktivnosti i ostvarena velika većina zadanih pokazatelja. Najviše aktivnosti je odrađeno u području edukacije i podizanja svijesti potrošača te su napravljeni značajni iskoraci i u pogledu konkretnog smanjenja otpada od hrane kod većine potpisnika
Na kraju sjednice održana je radionica na kojoj su sudionici razmijenili svoja mišljenja vezana uz Dobrovoljni sporazum te prijedloge za unapređenje rada sustava sa ciljem smanjivanja otpada od hrane.
Više o sporazumu i popisu potpisnika dostupno je na https://poljoprivreda.gov.hr/dobrovoljni-sporazum-o-sprjecavanju-i-smanjenju-nastajanja-otpada-od-hrane-zajedno-protiv-otpada-od-hrane/6116.
Autor: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva