Kao prvi korak u ostvarenju tih ciljeva, na razini cijele Grupe uveden je sustav za mjerenje i praćenje otpada od hrane. Taj sustav omogućava prikupljanje mjerljivih pokazatelja koji pomažu u identificiranju ključnih područja gdje nastaju viškovi hrane. Na temelju tih uvida, Grupa može provoditi ciljane akcije i izrađivati konkretne planove za smanjenje otpada od hrane.
Sljedeći Koraci
Tri kompanije koje su potpisale sporazum već su postavile svoje ciljeve za smanjenje otpada od hrane, dok će ostale kompanije Fortenova grupe koje generiraju otpad od hrane, svoje ciljeve postaviti do kraja godine. Ujedno, u kompanijama koje stvaraju otpad od hrane, organizirat će se edukativne radionice s ciljem poboljšanja procesa praćenja otpada, stjecanja uvida u dobre prakse iz sektora te razvoja i implementacije konkretnih planova i akcija za učinkovito smanjenje otpada.
Primjeri Dobrih Praksi
Postavljanje sustava i koordinirane akcije Fortenova grupe i njenih kompanija vezane uz smanjenje otpada od hrane, korak su naprijed prema održivijoj budućnosti. Kompanije Grupe već aktivno sudjeluju u raznim inicijativama, a u nastavku su prikazani neki uspješni primjeri.
Konzum Hrvatska i Mercator Slovenija već godinama sudjeluju u sustavu prikupljanja i doniranja hrane, čime ne samo da smanjuju otpad od hrane, već i značajno pomažu socijalno ugroženim skupinama.
Konzum Hrvatska, dugi niz godina donira hranu pred istekom roka trajanja i šesti je put zaredom proglašen “Najdonatorom” u Hrvatskoj, s ukupno doniranih 1600 tona hrane. Interni sustav prikupljanja hrane u Konzumu se stalno poboljšava, a mreža posrednika širi, pa trenutno 17 registriranih posrednika svakodnevno prikuplja doniranu hranu u 53 prodavaonice.
Svjestan da najveći postotak otpada od hrane nastaje u kućanstvima, Konzum je 2022. pokrenuo edukativnu platformu "Reciklopedija", a ta internetska stranica nudi korisne savjete za smanjenje otpada i stvara pozitivan utjecaj na zajednicu i okoliš.
Mercator Slovenija je 2013. postala prva slovenska kompanija koja se uključila u inicijativu "Donirana Hrana". Svakodnevno, nakon zatvaranja trgovina, volonteri preuzimaju zdravstveno ispravnu hranu kojoj rok trajanja ističe unutar 24 sata i distribuiraju je socijalno ugroženim skupinama. Projekt se provodi u 39 poslovnica, a sudjeluje deset neprofitnih udruga.
Idea Srbija je 2022. pokrenula projekt kompostiranja otpada od hrane s ciljem smanjenja otpada, emisija stakleničkih plinova i uključivanja kružne ekonomije u svoje poslovanje. Projekt uključuje 16 maloprodajnih poslovnica, a do 2022. prerađeno je 75 tona otpadnog voća i povrća. U 2023. godini proizvedeno je 5800 litara komposta, a u prvom kvartalu 2024. ta je količina dosegla dvije tone.
PIK Vrbovec Hrvatska upravlja prodajnim mjestom "PIK Diskont," specijaliziranim za prodaju robe koja ne ispunjava standarde za redovnu prodaju. Ta se hrana propisno označena kao akcijska prodaje uz popuste koji se kreću od pet do čak 85 posto.
Autor teksta: Fortenova grupa d.d.