Novosti

Objavljeno prvo Godišnje izvješće o provedbi Dobrovoljnog sporazuma „Zajedno protiv otpada od hrane“

Provedba Dobrovoljnog sporazuma „Zajedno protiv otpada od hrane” je aktivnost utvrđena Planom sprječavanja i smanjenja nastajanja otpada od hrane Republike Hrvatske za razdoblje od 2023. do 2028. godine kojeg je Odlukom donijela Vlada Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 156/22) te reformske mjere C1.5. R4 „Unaprjeđenje sustava doniranja hrane“ iz Nacionalnog plana za oporavak i otpornost 2021.-2026.

 

Slika /slike/Naslovna2 (1).jpg

U cilju provedbe Aktivnosti 1. iz Mjere 3. - Promicanje društvene odgovornosti prehrambenog Sektora iz Plana, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva je sklopilo dobrovoljne sporazume za sprječavanje i smanjenje otpada od hrane s različitim skupinama dionika, uključujući subjekte u poslovanju s hranom iz sektora proizvodnje i prerade hrane, trgovine, ugostiteljstva, znanstvene i akademske zajednice, jedinica lokalne i regionalne samouprave, neprofitnih organizacija i inicijativa te udruženja, kojima potiče njihovu suradnju i dijalog, razmjenu iskustva te definiranje zajedničkih ciljeva i aktivnosti, a sve u svrhu doprinosa ostvarenju smanjenja otpada od hrane u RH za 30 % do 2028. godine.

Sporazum trenutno broji 39 potpisnika, a njih 36 bilo je obvezno izvještavati o napretku ove godine. Godišnje izvješće o provedbi ovog sporazuma je izrađeno na temelju dostavljenih Izvješća o napretku potpisnika te isto objedinjuje i analizira provedene aktivnosti i ostvarene pokazatelje.
Zaključak Godišnjeg izvješća je da su u prvom izvještajnom razdoblju provedene brojne aktivnosti i ostvarena velika većina zadanih pokazatelja. Najviše aktivnosti je provedeno u području edukacije i podizanja svijesti potrošača, a značajni iskoraci napravljeni su i u pogledu konkretnog smanjenja otpada od hrane kod većine potpisnika. Konkretno, kod potpisnika iz skupina Proizvodnja i prerada, Trgovina te Ugostiteljstvo i institucionalne skupine, koji su se obvezali na smanjenje otpada od hrane do 2028. godine u skladu sa svojim mogućnostima, došlo je do smanjenja prosječne količine otpada od hrane na 100 kilograma proizvedene/distribuirane hrane za 9 %.

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić je izrazio zadovoljstvo postignutim rezultatima projekta te je zahvalio potpisnicima na predanom zalaganju u borbi protiv bacanja hrane i čestitao im na ostvarenim rezultatima. Pozvao je i druge zainteresirane dionike koji žele doprinijeti ovom cilju da se pridruže sporazumu koji je otvoren za nove potpisnike za vrijeme svog trajanja od pet godina. Istaknuo je da je otpad od hrane nepoželjna pojava s okolišnog, gospodarskog i društvenog aspekta te kako će Ministarstvo i dalje nastaviti snažno poticanje i provođenje politika za smanjenje otpada o hrane.

Izvješća o napretku pojedinih potpisnika te Zajedničko godišnje izvješće dostupni su na službenoj stranici Ministarstva, portalu Hrana nije otpad te na stranicama potpisnika.