Razvoj novih ekološki prihvatljivih ambalažnih materijala za pakiranje hrane u stalnom su porastu. U tu svrhu čine se veliki napori kako bi se smanjio gubitak hrane i zatvorio životni ciklus proizvoda uz povećanje njegove trajnosti, iskorištavanjem njenog otpada u drugim procesima za proizvodnju primarne ili sekundarne ambalaže.
Nadalje, postoje znanstveni dokazi o primjeni različitih izvora otpadne hrane u proizvodnji ambalažnog materijala korištenjem različitih prirodnih biopolimera iz otpadnog materijala prehrambene industrije. U priloženom radu cilj je bio istražiti kako ugrađena liofilizirana i usitnjena komina crnog ribizla u obliku praha utječe na fizikalna, kemijska, mehanička i termička svojstva ambalažnih filmova na bazi pektina i kitozana.
Pripremljena je receptura biofilmova korištenjem nusproizvoda u proizvodnji soka od crnog ribizla. Rezultati su pokazali značajnu promjenu boje suhih filmova s promjenom pH vrijednosti sadržaja što ukazuje da bi se ovaj mehanizam mogao uspješno primjenjivati u izradi inteligentnih senzora u pakiranju hrane.
Više informacija može se naći u izvornom znanstvenom radu:
Kurek, M., Benbettaieb, N., Ščetar, M., Chaudy, E., Repajić, M., Klepac, D., Valić, S., Debeaufrot , F., Galić, K. Characterization of Food Packaging Films with Blackcurrant Fruit Waste as a Source of Antioxidant and Color Sensing Intelligent Material. Molecules 2021, Volume 26, Issue 9, 2569
Link: https://www.mdpi.com/1090290
https://doi.org/10.3390/molecules26092569
Autor: Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu